شبرس ورود به سیستم ماشین راننده انتظامی

شبرس ورود به سیستم: ماشین راننده انتظامی قاچاقچیان دستگیری شیشه مرفین نیروی انتظامی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ریشه‌های هیجان دلا‌ر و سکه

تب هیجان در بازار ارز و سکه قیمت ها را به سقف های تازه ای رساند. به گفته فعالان، نوسان گیران شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار را از مرز روانی مهمی عبور داد

ریشه‌های هیجان دلا‌ر و سکه

ریشه های هیجان دلا ر و سکه

عبارات مهم : بازار

تب هیجان در بازار ارز و سکه قیمت ها را به سقف های تازه ای رساند. به گفته فعالان، نوسان گیران شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار را از مرز روانی مهمی عبور دادند؛ عاملی که موجب شد موج جدیدی از تقاضا از ابتدای روز یکشنبه وارد بازار شود. از سوی دیگر نبود عرضه در بازار موجب شد در مقاطعی قیمت بدون معامله خاصی روند افزایشی را ادامه دهد. در کنار این، تعلل سیاست گذار در تعمیق بازار دوم و ندادن سیگنال مشخص به بازارها در مورد راهکارهای آینده جهت مدیریت نوسان از دیگر عوامل اوج بردن وسعت دامنه تغییرات بودند.

ریشه‌های هیجان دلا‌ر و سکه

در دومین روز هفته، بازار ارز و سکه یکی از هیجانی ترین روزهای خود در سال ۹۷ را تجربه کرد. روز یکشنبه قیمت ها در بازار زیاد لفظی بودند؛ در این روز عرضه کننده چندانی در بازار وجود نداشت و نبود فروشنده زمینه ساز گم شدن قیمت دلار و سکه در ساعت هایی از بازار شد. در واقع، روز گذشته معامله گران قیمت مشخصی را بعضا جهت دلار به مشتریان اعلام نمی کردند؛ بلکه دامنه ای از قیمت ها را به عنوان قیمت احتمالی فروش عنوان می کردند. به عنوان مثال، یکی از خریداران عنوان کرد، واسطه ای به او گفته است بین قیمت های ۱۰ هزار و ۴۰۰ تا ۱۰ هزار و ۷۰۰ شاید بتواند جهت او دلار تهیه کند. همچنین روز گذشته قیمت های متفاوتی در بازار ارز و سکه شنیده می شد و سرعت جابه جایی قیمت ها در مقاطعی از روز بسیار زیاد بود. مردم زیادی به صرافی ها مراجعه می کردند و از آنها درخواست خرید دلار یا سکه می کردند؛ با این حال کمتر کسی حاضر به فروش بود.

البته بعضی فروشندگان با ارقامی بسیار اوج حاضر می شدند دلار را به فروش برسانند. نبود سکه یا ارز فیزیکی در بازار موجب شده است بود که ولع خریداران بیش از پیش زیاد کردن پیدا کند؛ هر چقدر قیمت بالاتر می رفت، تقاضای بیشتری با هیجان در بازار حضور می یافت. با این حال با برخورد دلار به مرز ۱۱ هزار تومانی فضای معاملات کمی آرام تر شد و قیمت به سوی کانال پایین تر حرکت کرد. در این روز سکه نیز قیمت مشخصی نداشت. در حجم خرد به ندرت عرضه ای صورت می گرفت و در معاملات بزرگ قیمت از مرز ۴ میلیونی عبور کرده بود. یکی از فروشندگان سکه و دلار عنوان می کرد، متقاضی به او مراجعه و قیمت سکه را پرسید. وی گفت بهای سکه را براساس بعضی سایت های اعلام قیمت، ۴ میلیون تومان اعلام کرد، ولی سکه ای ندارد که به او بفروشد. به گفته فرد حاضر در صرافی، خریدار چنان هیجانی و دلواپس شده است بود که به او گفت حاضر است حتی با قیمت ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نیز سکه را خریداری کند؛ شاهدی بر اوضاع هیجانی روز گذشته بازارها.

تب هیجان در بازار ارز و سکه قیمت ها را به سقف های تازه ای رساند. به گفته فعالان، نوسان گیران شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار را از مرز روانی مهمی عبور داد

فاصله قیمت نقدی از حواله زیاد شد

یکی از عواملی که زمینه ساز هیجان بازارها در روز دوم هفته شد، زیاد کردن تحرکات نوسان گیران در ساعات انتهایی روز شنبه بود. به گفته فعالان، حدود ساعت ۱۰ شب روز اول هفته بعضی کانال های اطلاع رسانی عنوان کردند، دلار و سکه در معاملات پشت خطی از مرزهای روانی مهم عبور کرده اند. آنها گفتند که دلار از مرز ۱۰ هزار تومانی عبور کرد و سکه به فاصله ۱۰ هزار تومانی مرز ۴ میلیونی رسید. نوسان گیران می دانستند در صورتی که قیمت از مرزهای مهم عبور کند، با حضور بخش جدیدی از تقاضا در بازار مواجه خواهد شد، عاملی که قیمت ها را بیش از پیش اوج می برد. روز شنبه، ورود تقاضای تازه و نبود عرضه در بازار نوسانات قیمت را وسعت داد.

یکی از نشانه هایی که حاکی از اوج رفتن میزان هیجان در بازار ارز بود، به زیاد کردن فاصله قیمت بازار نقدی با بازار حواله مربوط بود. روز گذشته در مقاطعی فاصله این دو قیمت به حدود ۵۰۰ تومان رسید؛ این در حالی بود که در روزهای قبل بیشترین فاصله حدود ۲۰۰ تومان بود. به گفته فعالان، فاصله شدید قیمت نقدی با قیمت حواله ای نشان دهنده وجود هیجان در بازار فیزیکی ارز بود. هیجانی که به واسطه تقاضای مردم و سفته بازان ایجاد شده است بود. به گفته یکی از بازیگران رسمی، آنها روز یکشنبه با آسودگی زیاد می توانستند اقدام به جابه جایی های حواله ای کنند؛ حال آنکه در بازار نقدی فعالیت سخت شده است بود. به گفته یکی از آنها، روز شنبه دلار را بالای ۹ هزار و ۶۰۰ تومان فروخت؛ ولی با نوسانات روز شنبه به ازای هر دلار بالای ۵۰۰ تومان ضرر کرده بود. از نظر وی معامله گران در این اوضاع زیاد میل به دارند در صورتی که مشتری جهت خرید به آنها مراجعه کرد، جهت او از دیگران ارز تهیه کنند و ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومان گران تر به مشتری بفروشند. در واقع فعالیت های واسطه ای در شرایط فعلی در بازار خریدار بیشتری دارد.

دنیای اقتصاد

ریشه‌های هیجان دلا‌ر و سکه

واژه های کلیدی: بازار | نوسان | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog