شبرس ورود به سیستم ماشین راننده انتظامی

شبرس ورود به سیستم: ماشین راننده انتظامی قاچاقچیان دستگیری شیشه مرفین نیروی انتظامی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی حساب‌هاي بانكي بي‌صاحب

مهلت مراجعه سپرده گذاران کلان و میلیاردی پنج تعاونی ثامن الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان در حالی قرار بود هفته گذشته به آخر برسد که هنوز 15 هزار

حساب‌هاي بانكي بي‌صاحب

حساب هاي بانكي بي صاحب

عبارات مهم : مرکزی

مهلت مراجعه سپرده گذاران کلان و میلیاردی پنج تعاونی ثامن الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان در حالی قرار بود هفته گذشته به آخر برسد که هنوز 15 هزار نفر از 25 هزار نفر مشخص شده، جهت تعیین وظیفه به بانک های عامل مراجعه نکرده اند.

حساب‌هاي بانكي بي‌صاحب

از همین رو فرشاد حیدری، معاون بانک مرکزی از تمدید مهلت تسویه حساب این افراد تا آخر مرداد خبر داد. از سوی دیگر اسناد و مدارک 1602 مورد تایید بانک مرکزی قرار نگرفت و از 10هزار و 316 مراجع، 602 میلیارد تومان به 8714 نفر پرداخت شد، ولی پیگیرنبودن 15 هزار نفر جهت دریافت مطالبات چندصدمیلیونی خود بروزترین معمایی است که در بستر ساماندهی موسسات غیرمجاز به وجود آمده، در نگاه اول وجود حساب های ساختگی در این موسسات به ذهن متبادر می شود و به نظر می رسد بعضی کارکنان تعاونی ها و موسسات در وقت فعالیت اقدام به ساخت حساب های جعلی کرده اند. به همین علت بانک مرکزی جهت تسویه حساب با سپرده گذاران درخواست کرد تا تمام اسناد و مدارک ارائه شود. البته عده ای هم معتقدند بعضی سپرده گذاران به علت ناقص بودن مدارک به بانک ها مراجعه نکرده اند، ولی بعید به نظر می رسد که کسی به علت نداشتن اسناد کامل قید سرمایه میلیاردی خود را بزند.

در جریان ساماندهی موسسات غیرمجاز که از شروع فعالیت دولت دوازدهم شکل جدی به خود گرفت، بسیاری از سپرده گذاران این موسسات با تجمع جلوی ساختمان بانک مرکزی و قوه قضائیه مخالفت خود را با این عنوان نشان دادند و خواستار دریافت کامل سپرده خود شدند. البته پرداخت مبلغ سپرده رضایت بسیاری از آنها را جلب نمی کند و آنها همچنان خواهان محاسبه سود سپرده خود هم هستند.

مهلت مراجعه سپرده گذاران کلان و میلیاردی پنج تعاونی ثامن الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان در حالی قرار بود هفته گذشته به آخر برسد که هنوز 15 هزار

این در حالی است که بانک مرکزی بارها فعالیت این موسسات را غیرمجاز اعلام کرده و نسبت به سپرده گذاری در این موسسات هشدار داده بود. ولی عده ای بدون توجه به این هشدارها و به علت کسب سود زیاد سرمایه خود را به آنها سپردند.

اما دولت تدبیر و امید در جهت تحقق شعار مبارزه با فساد و براق سازی امور اقتصادی مبارزه با این موسسات را شروع کرد. موسساتی که طبق گفته مدیر سابق بانک مرکزی 25 درصد نقدینگی کشور را در خود جای دادند و با ورود به بازارهای ارز، سکه، مسکن و… این بخش ها را هم دچار تلاطم کردند. با این حال بهتر بود بانک مرکزی از سال ها پیش مبارزه با این موسسات را شروع می کرد و جلوی رشد قارچ گونه آنها را می گرفت، ولی متاسفانه سوء مدیریت در دوره دولت های نهم و دهم مسیری را گشود که بعضی نهادها به آسانی وارد بخش پولی و مالی کشور بشوند و نظام بانکی کشور را برهم زنند، به طوری که حتی بعضی از آنها طی فعالیت خود مدعی پرداخت سود 84 درصدی شده است اند. از سوی دیگر وابستگی بسیاری از موسسات به نهادهای قدرت باعث شد تا بانک مرکزی در مسیر ساماندهی این موسسات با پرسشها عدیده ای دست و پنجه نرم کند.

اما به هر حال دولت و بانک مرکزی توانستند این مسیر را با موفقیت بپیمایند. مسیری که بعضی دستگاه ها و نهادها، قوه مجریه را در آن تنها گذاشتند و سپرده گذاران هم با تجمع و اعتراض تلاش کردند کار بانک مرکزی را دشوارتر کنند. در حالی که انتظار می رفت با تعیین مهلت جهت تسویه حساب با این سپرده گذاران معترض که هنگام ورشکستگی موسسات به سمت شعبه ها هجوم آورده بودند، آنها در مناسب ترین وقت به بانک های عامل مراجعه کنند، ولی با آخر مهلت 52 روزه تسویه حساب سپرده گذاران کلان، هنوز وظیفه 15 هزار حساب میلیاردی و چندصدمیلیونی مشخص نشده هست. در این بین چند شائبه به وجود می آید. از جمله آنکه بسیاری از این حساب ها ساختگی و جعلی بوده اند. از سوی دیگر به نظر می رسد در وقت اعتراضات به بانک مرکزی بعضی گروه ها جهت اعمال فشار به دولت، بدون آنکه در این موسسات حسابی داشته باشند به جمع معترضان پیوسته بودند و به عنوان حتی شعارهای علیه دولت و شخص ولی ا… سیف از سوی آنان مطرح می شد. اگر نگاهی به ابتدای شکل گیری این موسسات داشته باشیم مشخص می شود دقیقا گروه هایی که امروز مخالف دولت هستند و خود را دلسوز مردم نشان می دهند، عاملان و بانیان گسترش موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز بوده اند و امروز بیش از هر شرکت و نهادی باید پاسخگو باشند.

حساب‌هاي بانكي بي‌صاحب

البته این به معنای تبرئه کردن بانک مرکزی نیست. بهتر بود این بانک در وقت ساماندهی موسسات نام این گروه ها را افشا کند تا جهت مردم براق شود که چه کسانی سرمایه آنها را از بین برده هست. با این حال روز گذشته معاون بانک مرکزی گفت: با توجه به اتمام مهلت مراجعه سپرده گذاران تعاونی های غیرمجاز منحله در یازدهم مرداد، سپرده گذاران تعاونی ها و موسسه هایی که تاکنون نسبت به تحویل مستندها و مدارک خود اقدام نکرده اند، می توانند تا آخر مرداد با مراجعه به بانک های عامل و ارائه اسناد، سپرده خود را دریافت کنند.

به گزارش بانک مرکزی، فرشاد حیدری اظهار کرد: این سپرده گذاران تا آخر مرداد وقت دارند به شعب بانک های عامل تجارت، پارسیان، آینده و موسسه های ملل و کاسپین مراجعه کنند. او با بیان اینکه بعد از تحویل مستندات و مدارک سپرده گذاران به شعب بانک های عامل، روند بررسی آنها و پرداخت سپرده ها انجام می شود، افزود: در این مرحله سپرده گذاران تا سقف یک میلیارد تومان از سپرده های خود را دریافت می کنند. بر اساس مصوبه سران سه قوه، جهت شناسایی کامل اموال و دارایی های موسسه های پولی غیرمجاز و اشخاص مرتبط با آنها پیگیری به پرونده تخلفات تعاونی های منحله و تا حصول نتیجه نهایی باید پیگیری شود.

مهلت مراجعه سپرده گذاران کلان و میلیاردی پنج تعاونی ثامن الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان در حالی قرار بود هفته گذشته به آخر برسد که هنوز 15 هزار

آرمان/ امیر داداشی

واژه های کلیدی: مرکزی | غیرمجاز | سود سپرده | بانک مرکزی | تسویه حساب | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog